اخبار

بازار مکاره انتخاب رشته کنکور

این روزها مؤسسات و افراد به‌اصطلاح کارشناس با عنوان مشاوره در انتخاب رشته فعالیت‌ خود را آغاز کرده‌ و با تبلیغات گسترده و نرخ‌های نجومی به دنبال سرکیسه کردن جوانان و خانواده‌ها هستند. اصطلاح مشاوره تحصیلی برای بسیاری از فعالان و مشغولان به این حوزه به اسباب و دستاویزی برای سرکیسه کردن نوجوانان به‌سلامت گذشته از ماراتن کنکور تبدیل‌شده است تا بر زخم استرس و ادامه خالی کردن جیب خانواده‌ها برای ورود فرزندان به دانشگاه همچنان بیافزایند.
انتخاب رشته چند روزی بیش‌تر نیست است اما از مدت‌ها قبل، سودجویان تورشان را پهن کرده‌اند. مراکزی که تا دیروز به برگزاری کلاس‌های آزاد زبان و کامپیوتر می‌پرداختند به‌یکباره با تبلیغات پرزرق ‌وبرق و وسوسه‌انگیز اقدام به‌جذب داوطلبان مجاز کنکور می‌کنند و با وعده‌هایی همچون قبولی تضمینی، بازگرداندن هزینه‌ها در صورت قبول نشدن و همکاری با مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور در داوطلبان و خانواده‌ها، برای پرداخت هزینه‌های گزاف انتخاب رشته وسوسه ایجاد می‌کنند. این بازارگرمی ها نیز در حالی است که برخی از پدران و مادرها حتی پیش از اعلام نتایج حق مشاوره و انتخاب رشته پرداخت کرده‌اند تا برای روزهای ترافیک کنکور در صف نمانند.
این روزها قیمت مشاوره داوطلبان کنکور از حدود ۸۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و تا بیش از ۳ میلیون تومان نیز پیش می‌رود و این درحالی‌است که مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور بارها اعلام کرده‌اند که با هیچ مرکزی در زمینه انتخاب رشته همکاری نمی‌کنند و اقدام مؤسسات انتخاب رشته آزاد مورد تأیید آن‌ها نیست. 
کارشناسان معتقدند، قدیس‌سازی از مؤسسات و مشاوران تحصیلی توسط مشتریان، بزرگ‌ترین آسیب کنکور است و در حالی‌ که نگاه‌ها به دنبال جمع‌آوری کنکور رفته اما تلقی معجزه از مؤسسات و معلمان خصوصی، بستر مناسبی برای سوءاستفاده فراهم ساخته است. بر هیمن اساس، نخست خانواده‌ها باید به این باور برسند که کنکور رقابتی عادلانه براساس لیاقت، زحمت و شایستگی دانش‌آموزان است.
یک مشاور تحصیلی می‌گوید: متأسفانه انتخاب رشته فرآیندی حساب‌شده از سوی دانش‌آموزان تلقی شده است، تخصصی بودن انتخاب رشته روش درستی است، اما نباید بزرگ‌نمایی شود. در گذشته افراد با کمترین امکانات و مطالعه دفترچه انتخاب رشته اقدام می‌کردند و امروزه با وجود دفترچه‌های الکترونیکی و امکان ثبت‌نام در منزل این امکان بسیار راحت‌تر شده است. هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می‌توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذی‌ربط را دریافت کنند.
هم‌چنین آموزش ‌و پرورش تنها محل رسمی انتخاب رشته قبول‌شدگان کنکور است و هیچ مجوزی به‌عنوان مراکز خصوصی مشاوره انتخاب رشته کنکور داده نمی‌شود. متأسفانه کاسبان کنکور از این آسیب مطلع بوده و به‌خوبی بهره‌برداری می‌کنند. آن‌چه مشاوران به‌اصطلاح خصوصی انتخاب رشته بر آن مانور می‌دهند، فهم درست از راهنمای دفترچه انتخاب رشته است که فقط در ۱۰ صفحه تدوین‌شده و هر فردی می‌تواند به‌راحتی از آن بهره ببرد. با توجه به ظرفیت‌های اعلام‌شده ازسوی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان به‌راحتی می‌توانند جایگاه قبولی خود را متوجه شوند و نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف برای انتخاب رشته ندارند.
تبلیغات نادرست بسیاری در زمان انتخاب رشته انجام می‌شود، اما واقعیت آن است که توپ در زمین متولیان امور آموزشی است. آنان شرایطی را فراهم آورده‌اند که برخی مؤسسه‌ها و مشاوران با تبلیغات گسترده و اعلام مبالغ میلیونی اعلام می‌کنند قبولی داوطلبان کنکور سراسری را در رشته موردنظرشان تضمین می‌کنند.

 

انخاب رشته کنکور
تبلیغات برای قبولی داوطلبان در رشته‌های موردنظر
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری برخی مؤسسه‌ها و مشاوران با تبلیغات گسترده محیطی در سطح شهر یا از طریق سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌صورت حضوری، تلفنی و مجازی و معرفی روش‌های مختلف همچون نرم‌افزارهای انتخاب رشته و اعلام مبالغ میلیونی اظهار می‌کنند که قبولی داوطلبان را در رشته موردنظرشان تضمین خواهند کرد.
برای نمونه این مؤسسه‌ها ادعاهای خود را با امکان توانایی پیش‌بینی بر مبنای بررسی اطلاعات پذیرش داوطلبان سال گذشته و برمبنای دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش و مانند این‌ها را زیر نظر برترین استادان و دانشجویان رتبه‌های تک‌رقمی یا مقایسه فعالیت خود با دیگر رقیبان را با استفاده از ترفندهای تبلیغی وشیوه‌های متفاوت پیش می‌برند.

گردش مالی ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومانی
در این تب‌وتاب چندروزه برای انتخاب رشته اقتصاد کاذبی شکل می‌گیرد و برخی‌ها به نام مشاوره ۵۰۰ هزار تومان تا ۲.۵میلیون تومان هزینه می‌گیرند تا انتخاب رشته انجام دهند. مهم است که داوطلب کنکور بداند 4 سال آینده در چه رشته‌ای می‌خواهد تحصیل کند چرا که  آمار وزارت کار می گوید حدود ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در مشاغل غیر مرتبط با رشته‌شان مشغول به کار می‌شوند. 
 در این میان و بر مبنای نرخ های امسال اگر ۱۰ درصد داوطلبان یعنی ۱۰۰ هزار نفر بابت انتخاب رشته پول بدهند، میانگین گردش مالی انتخاب رشته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان خواهد بود و متأسفانه این بستری است که  ایجاد کرده صنعت کنکور فراهم آورده است تا خانواده‌ها مبالغ قابل‌توجهی صرف کنند.
سالانه شاهد مشکلات داوطلبانی بوده‌ایم که مبالغ هنگفتی را به این مؤسسه‌ها پرداخت کردند و آنان در رشته موردنظر پذیرفته نشدند و برای اعلام شکایت به آموزش‌وپرورش مراجعه کردند. ازآنجاکه این مؤسسه‌ها زیرنظر آموزش‌وپرورش نیستند شکایت خانواده‌ها و داوطلبان جز اشک‌وآه نتیجه‌ای در برندارد. نکته‌دیگر این است که گاهی شاهد پذیرفته شدن داوطلبان در ‌رشته‌ای هستیم که توان علمی آن را ندارد و در پایان جز سرخوردگی و رها کردن تحصیل نتیجه‌ای نمی‌گیرد.
مهم‌ترین و بهترین فردی که می‌تواند انتخاب رشته کند، در درجه اول خود فرد است و هیچ فردی مانند داوطلب نمی‌تواند محدودیت‌ها، ظرفیت‌ها و ویژگی‌های او را بشناسد و اگر هم به مشاور مراجعه می‌کنند، مشاور انتخاب رشته باید علاوه‌بر داشتن اطلاعات کافی، درمورد علایق، استعداد، توانایی، تیپ شخصیتی دانش‌آموز و وضعیت فرهنگی و اقتصادی خانواده و نیز اصول کارشناسی مشاوره آگاهی داشته باشد.

هشدار دانشگاه آزاد به داوطلبان
مرکز سنجش ، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای،نسبت به فعالیت موسسات سودجو هشدار داد. در متن اطلاعیه این مرکز آمده است: به تناوب مشاهده شده است که برخی از افراد، موسسات و سایت های سودجو با توجه به حساسیت داوطلبان آزمون های دانشگاه با استفاده از نام دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به تبلیغات گسترده و فریب داوطلبان و خانواده‌های آنان می‌کنند. فعالیت سودجویانه این مؤسسات و سایت ها تحت عناوین مختلف از جمله مشاوره های اشتباه ، وعده فراهم کردن امکان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی  هیچ ارتباطی به دانشگاه آزاد اسلامی ندارد.
به داوطلبان متقاضی تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی توصیه می شود  جهت کسب اطلاعات در خصوص زمان ثبت نام و انتخاب رشته مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی پیگیر اخبار سایت sanjesh.iau.ir و یا پیام رسان‌های سروش sanjesh.iau@ و ایتا sanjesh_iau@ باشند.
پاسخگویی به داوطلبان در خصوص ثبت نام و انتخاب رشته مقاطع مختلف تحصیلی جهت پذیرش دردانشگاه آزاد اسلامی از طریق تلفن گویا 4743_021 و یا سامانه پرسش و پاسخ faq.azmoon.iau.ac.ir فراهم می‌باشد.
 
کاسب‌کاری با انتخاب رشته‌ی تضمینی
یک استاد علوم تربیتی و مشاور تحصیلی نیز عقیده دارد پذیرش دانشجویان تنها بر اساس نتیجه کنکور است و انتخاب رشته‌ی تضمینی بر خلاف همه‌ی تبلیغات، دروغ محض و کاسبی با سواستفاده و دستکاری در احساسات انباشته شده خانواده‌ها از سال‌ها تحصیل فرزندان‌شان، صورت می‌گیرد.
در این میان، ملاک سازمان سنجش در پذیرش دانشجو نمره دانش آموز در سهمیه و زیرگروه است که طبق آن اولویت های متقاضی را برای قبولی در دانشگاه می‌سنجد. از آن جا که انتخاب رشته با مشورتِ مشاور می‌تواند برای متقاضیان نتایج بهتری دربرداشته باشد اما افراد خود نیز می توانند به صورت فردی انتخاب رشته کنند و استفاده از مشاوران ضروری نیست. دانشجویان و خانواده‌هادر انتخاب رشته خود باید چند نکته مانند مطالعه درباره تعداد پذیرفته شوندگان در رشته‌های مورد علاقه و هم‌خوانی نمره و رتبه با میزان سهمیه پذیرش دانشگاه‌ مد نظر و ... مورد توجه قرار دهند. اغلب مشاوران آگاهی کاملی از این مسائل دارند.

اولویت‌های انتخاب رشته
برای انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی نیاز است سه اولویت اصلی در نظر گرفته شود. نخست علاقه‌مندی فرد، توانایی متناسب در رشته‌های انتخابی و سوم، توجه به بازار کار و دورنمای شغلی مورد نظر.

منطقی انتخاب کنید نه احساسی
انتخاب رشته احساسی بر اساس رویاپردازی نه تنها گزینه‌های داوطلب را محدود می‌کند، بلکه شانس قبولی را بسیار کاهش می‌دهد. 

 

منبع: رسانه‌ها

۴ مهر ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید