اخبار

گزارش اقدامات استان‌ها در پاسداشت زبان فارسی منتشر شد

دفتر تبلیغات و اطلاع‌سانی گزارش مقایسه‌ای 6 ماه نخست 98-99 اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه درباره تابلوی سردرِ واحدهای صنفی را منتشر کرد.
گزارش اقدامات استان‌ها در پاسداشت زبان فارسی منتشر شد


 بنا بر این گزارش، تقاضاهای ثبت شده در سامانه سردر اصناف در مدت 6 ماه نخست سال 99 نسبت به 98 از 2 هزار مورد به بیش از 11 هزار تقاضا افزایش پیدا کرده که رشدی بیش از 5/5 برابر را نشان می‌هد و در همین مدت نیز مجوزهای صادر شده با رقم نزدیک به 7 هزار مورد، بیش از 7 برابر افزایش داشته است.


تلاش و پیگیری شورای پاسداشت زبان فارسی برای الزام ثبت تقاضاها در سامانه و تغییر انجام فرآیند ثبت تقاضا از سنتی به الکترونیک، موجب شده است تا شاهد رشد بی‌سابقه استفاده از این سامانه در 6 ماه نخست سال جاری نسبت به سال 98 باشیم. بر همین اساس، اصفهان 9600 درصد، خراسان شمالی 6200، کرمان 1800، گیلان و جنوب کرمان هریک با 1100درصد به ترتیب بیشترین رشد ثبت تقاضاها را در این سامانه داشته‌ند.

گزارش یاد شده هم‌چنین نشان می‌هد استان‌ای اصفهان با 956 مورد، جنوب کرمان و کرمان هریک با بیش از  1100مورد به ترتیب بیشترین صدور مجوز برای تقاضاهای ثبت شده در سامانه الکترونیک سردرِ اصناف را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

 

این گزارش هم‌چنین در زمینه بهبود اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه درباره تابلوی سردرِ واحدهای صنفی نشان می‌دهد که عملکرد ادارات کل استان‌ها سال 1399 تقاضای استعلام اسامی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی با 220 تقاضا رشد  134 درصدی پیدا کرده است.


متن کامل این گزارش را اینجـا ببینید.

 

۱۵ مهر ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید