اخبار

"دیوار" برنده کلاه‌برداری‌های اینترنتی در کردستان

رئیس پلیس فتای استان کردستان با اشاره به افزایش 14 درصدی جرائم فضای مجازی عنوان کرد: بیشترین کلاهبرداری اینترنتی در این استان مربوط به سایت دیوار و آگهی‌های دروغین کلاهبرداران بوده است.
سرهنگ مهدی دانشپور، با اشاره به عملکرد 6 ماه پلیس فتای استان کردستان گفت: از ابتدای سال جاری 28 درصد جرائم فضای مجازی را جرائم اخلاقی، 57 درصد جرائم مالی و 15 درصد را دیگرجرائم تشکیل می‌دهند. وی با اشاره به افزایش 14 درصدی وقوع جرائم فضای مجازی عنوان کرد: در مدت یاد شده پلیس فتای استان کردستان موفق به کشف 93 درصد از جرائم فضای مجازی شده است.

سرهنگ دانشپور اعلام کرد: پلیس در 6 ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل در کشف جرائم 19 درصد افزایش کشف و در دستگیری مجرمان فضای مجازی 10 درصد افزایش داشته‌ایم. وی از کاهش 40 درصدی جرائم مالی و برداشت‌های بانکی با راه‌اندازی رمز پویا خبر داد و افزود: بیشترین کلاهبرداری اینترنتی مربوط به سایت دیوار و آگهی‌های دروغین کلاهبرداران بوده است.

"دیوار" برنده کلاه برداری اینترنتی 

رئیس پلیس فتای استان کردستان با تأکید بر اینکه ضروری است تا دانش عمومی افراد در زمینه فضای مجازی را افزایش دهیم، تصریح کرد: 3 عامل سطح سواد رسانه‌ای، اعتماد نا به جا و سهل‌نگاری از عوامل اصلی جرائم سایبری هستند که در این راستا باید سطح دانش وآگاهی عمومی جامعه در زمینه توانایی‌های کار در فضایی اینترنت و سواد رسانه‌ای افزایش یابد تا کمتر شاهد معضلات اجتماعی باشیم.

سرهنگ دانشپور تاکید کرد: سهل انگاری کاربران فضای مجازی ازجمله دلایل رشد جرائم فضای مجازی است و تعدادی از کاربران فضای مجازی با وجود آگاهی و دانش در مورد معضلات فضای مجازی با بی توجهی و سهل‌انگاری گرفتار مشکلات می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: زمان خرید و فروش در سایت دیوار ابتدا هشدارهای پلیسی را در نظر گرفته و با اطلاعات کافی در این زمینه اقدام کنند و تا زمان رؤیت کالا، پول به حساب کسی واریز نکنند یا جذب تخفیفات فریبنده تبلیغات فضای مجازی نشوند.

وی با اشاره به وجود شکاف زمانی هنگام ورود رمز دوم پویا در تراکنش‌های بانکی الکترونیک تاکید کرد: بهتر است کاربران هنگام انجام مبادلات بانکی در فضای اینترنت، رمز پویای خود را در 10 ثانیه پایانی وارد کنند تا فرصت سوءاستفاده کلاهبرداران فراهم نشود.

منبع: ایسنـا

۱۶ مهر ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید