اخبار

کلاهبرداری جدید از رانندگان اینترنتی

پلیس در اعلام مهم ترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که از رانندگان اینترنتی با روش خاصی کلاهبرداری می‌کرد.

سرهنگ رسول جلیلیان رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر گفت: چندی پیش یکی از شهروندان  که به عنوان راننده در یکی از شرکت های تاکسی‌های اینترنتی فعالیت می‌کرد به این پلیس مراجعه نمود و ادعایی مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی توسط یکی از دنبال کنندگان حساب اینستاگرامی‌ خود را داشت، لذا رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

این مقام مسئول گفت: پس از بررسی‌های فنی توسط کارشناسان پلیس فتا و همچنین اظهارات شاکی مشخص شد چندی پیش مسافری که سوار خودرو شاکی شده بود برای پرداخت کرایه از راننده تقاضای کارت بانکی نموده و راننده نیز اقدام به ارسال تصویری از کارت بانکی خود به مسافر می‌کند و همین موضوع سرآغاز یک کلاهبرداری میلیونی می‌گردد.

سرهنگ جلیلیان گفت: فرد کلاهبردار پس از دریافت مشخصات بانکی راننده برای جلب اعتماد وی مقداری بیشتر از کرایه را به حساب راننده واریز نموده و از او میخواهد که بعنوان راننده خانوادگی آن ها فعالیت کند.

وی افزود: متهم  پس از اخذ مشخصات حساب بانکی راننده در اقدامی شیادانه صفحه اینستاگرامی مشابه با هویت وی در فضای سایبر ایجاد کرده و در قدم بعدی با شناسایی بیش از ۶۰ فالور از دنبال کنندگان وی در اینستاگرام،  پیامی با محتوای درخواست پول را برایشان ارسال می‌کند که در این راستا در مجموع ۳۵۰ میلیون ریال از دوستان و آشنایان وی به حساب شخص راننده  مبالغی را واریز می کنند و سپس در سناریو بعدی کلاهبردار با راننده تماس گرفته و ادعا می‌کند که مبلغ ۳۵ میلیون تومان به حسابش واریز نموده، راننده در حالی که به هیچ عنوان از واقعیت امر خبر نداشت پس از بررسی حساب بانکی‌اش و صحت پول واریزی اقدام به انتقال مبلغ به حساب فرد کلاهبردار می‌کند.

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: پس از انجام تحقیقات لازم و مشخص شدن نحوه کلاهبرداری از راننده تاکسی اینترنتی و حضور بیش از ۶۰ شاکی پرونده در پلیس فتا، تیمی از کارشناسان این پلیس با اقدامات فنی و پلیسی مخفیگاه شیاد اینترنتی مورد شناسایی قرار گرفت و طی هماهنگی با مراجع قضائی متهم دستگیر شد.  

گرداننده چالش‌های غیراخلاقی در دام قانون افتاد

سرهنگ محسن محمودی رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که ایجاد کننده چالش‌های غیرمتعارف و انتشار دهنده عکس‌های غیر اخلاقی در بستر شبکه‌های اجتماعی بود.

وی گفت: با رصد و پایش فضای مجازی توسط کارشنان پلیس فتا استان مشاهده شد که یکی از صفحات اینستاگرامی اقدام به راه اندازی چالش‌های غیراخلاقی و ترویج فساد در جامعه کرده است که با قید فوریت موضوع در دستور کار این پلیس قرارگرفت.

وی افزود: با بررسی ابعاد موضوع مشخص شد گرداننده این صفحه، از کاربران درخواست داشته است تا تصاویر و کلیپ‌های غیرمتعارف و مبتذل خود را به این شخص ارسال کرده و در این چالش غیراخلاقی شرکت کنند.

سرهنگ محمودی با بیان اینکه موضوع فقط به گرفتن عکس و فیلم ختم نمی‌شده ادامه داد: گرداننده این صفحه با گرفتن موارد غیراخلاقی از کاربران با محتواهای متنی و تصویری این مطالب را در دید عموم بارگزاری نموده و باعث رواج فساد و بی بند و باری و کاهش امنیت اجتماعی در شبکه‌های پیام رسان می‌شد که با تلاش کارشناسان سایبری استان و اقدامات تخصصی صورت گرفته، سازنده صفحه غیراخلاقی که باعث مکدر شدن اذهان شده بود مورد شناسایی قرار گرفت.

این مقام سایبری در ادامه از دستگیری این متهم خبر داد و اعلام داشت: با رصدهایی که پلیس فتا در تمامی حوزه‌های فضای مجازی دارد پس از اقدامات شناسایی با هماهنگی مقام محترم قضایی این مجرم سایبری در دام قانون افتاد.

فروش یخچال اقساطی شهروند اصفهانی را وسوسه کرد

سرهنگ سیدمصطفی مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان از دستگیری فردی خبر داد که با وعده فروش اقساطی یخچال، اقدام به دریافت مبلغ ۲۰ میلیون ریال به عنوان بیعانه از هموطنان کرده بود.

وی افزود: شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه با وعده فروش اقساطی یخچال مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته است، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.  با ثبت اظهارات شاکی و بررسی تبلیغات کاذب متهم در فضای مجازی مشخص شد فروش اقساطی یخچال به قصد کلاهبرداری از شهروندان می‌باشد که در نهایت با انجام تحقیقات فنی و تخصصی، کارشناسان سایبری متهم را شناسایی کردند وضمن دستگیری وی،  به پلیس فتا انتقال دادند.

منبع: ایرنـا

۱۲ آذر ۱۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید