اخبار

رصد تبلیغات تورهای گردشگری خراسان رضوی در فضای مجازی

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: تبلیغات غیرمجاز تورهای گردشگری در فضای مجازی از طریق کمیته نظارت بر تورهای گردشگری استان رصد می‌شود.

یوسف بیدخوری افزود: در دومین مرحله از اجرای طرح برخورد با تورهای غیرمجاز گردشگری خراسان رضوی از فعالیت یک تور گردشگری غیرمجاز به مقصد سد کارده مشهد جلوگیری شد.

وی تاکید کرد: با توجه به ممنوعیت برگزاری تور در ماه مبارک رمضان، وضعیت حاد شیوع ویروس کرونا در استان و وضعیت قرمز کرونایی در بیشتر مقاصد گردشگری و نداشتن مجوز فعالیت با این تور گردشگری غیرمجاز برخورد شد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی اظهار کرد: این تور غیرمجاز شامل ۲ دستگاه مینی‌بوس و ۳۰ نفر بود که پس از برخورد، پرونده فرد متخلف به مرجع انتظامی ارجاع داده شد تا پی‌گیری‌های قضایی مربوط به آن انجام شود.

بیدخوری گفت: در دومین مرحله از اجرای طرح برخورد با تورهای غیرمجاز گردشگری خراسان رضوی، نماینده پلیس امنیت اخلاقی، نمایندگان انجمن صنفی دفاتر و راهنمایان گردشگری نیز حضور داشتند.

وی با بیان این‌که با کسانی که اقدام به ایجاد کانال در فضای مجازی کرده و بدون رعایت موازین قانونی و اخلاقی تور برگزار کنند، برخورد می‌شود اظهار کرد: کمیته نظارت بر تورهای گردشگری تبلیغات غیرمجاز تورهای گردشگری را در فضای مجازی رصد کرده و اقدامات قانونی را برای جلوگیری از فعالیت آنها به صورت اداری و میدانی انجام می‌ دهد.

بیدخوری به تضمین برگزاری تورهای گردشگری از طریق دفاتر و شرکت‌های مجاز اشاره کرد و یادآور شد: فرآیند دریافت مجوز فعالیت دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی به نحوی است که افراد ملزم به گذراندن دوره‌های مربوط هستند و پس از تکمیل مدارک باید ضمانت‌های بانکی لازم را به اداره کل ارائه کرده و پس از تایید صلاحیت های لازم پروانه بهره برداری بگیرند.

وی اضافه کرد: مسوولیت برگزاری تورهای گردشگری نیز با مدیران عامل شرکت‌ها و دفاتر خدمات گردشگری و راهنمایان گردشگری است و در صورت عدم ارائه خدمات قانونی مندرج در قرارداد، باید پاسخگوی شکایات گردشگران باشند.

بیدخوری اظهار کرد: راهنمایان گردشگری دوره‌های تخصصی را گذرانده و پس از تائید صلاحیت کارت ویژه راهنمایان را دریافت می‌کنند که فعالیت آن‌ها زیر نظر اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان است و توصیه می‌کنیم گردشگران برای پیشگیری از هرگونه مشکل، با شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز که از راهنمایان دارای کارت معتبر بهره می برند، سفر کنند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی تاکید کرد: با تمهیداتی که از طریق سامانه فراهم شده است برگزاری تورهای گردشگری از طریق دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری امکان‌پذیر است و این شرکت‌ها و دفاتر نیز باید برای برگزاری هر تور ضمن انعقاد قرارداد با گردشگران، نسبت به ثبت و بارگذاری اطلاعات تخصصی تور در سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت (سادرا) اقدام کنند.

وی افزود: در این سامانه اطلاعاتی از جمله درج مشخصات اعضای تور، تعیین شرکت یا دفتر مجری، راهنمای دارای کارت، مبدا و مقصد سفر و بیمه اعضای تور اقدام کرده و کد مربوطه را دریافت کنند و تورهایی که این کد را نداشته باشند اجازه فعالیت نخواهند داشت. این تورها ملزم به استفاده از واحدها و اماکن اقامتی مجاز و رعایت ضوابط و مقررات و موازین اخلاقی هستند.

وی یادآور شد: با توجه به این‌که در پساکرونا شاهد حضور بیشتر مردم در فضاهای باز و طبیعت خواهیم بود، برگزاری تورهای مطمئن، ایمن و استاندارد برای شهروندان ضروری به نظر می‌رسد.

معاون اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: هدف ما از اجرای طرح برخورد با تورهای غیرمجاز گردشگری، فرهنگ‌سازی، انجام فعالیت‌های مربوط به تورهای گردشگری در قالب و چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و حمایت از بخش خصوصی دارای مجوز از حوزه گردشگری است.

منبـع: ایـرنا

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید