اخبار

باند کلاهبرداری رمزارزها متلاشی شد

رئیس پلیس فتا استان بوشهر گفت: باند کلاهبرداری که به صورت حرفه‌ای و ماهرانه در خرید و فروش رمز ارز دیجیتال فعالیت داشتند، متلاشی و ۲ نفر از اعضای آن دستگیر شدند.
سرهنگ مهدی قاسمی اظهار داشت: با ارجاع تعدادی پرونده کلاهبرداری در قالب پرداخت سود به شکل رمز ارز، رسیدگی به موضوع به صورت ویژه در دستور کار تیم کارآگاهان پلیس فتا قرار گرفت.

وی گفت: در بررسی‌های اولیه مشخص شد که مالباختگان از طریق اینستاگرام با متهمان آشنا شده و با مشاهده پست‌های تبلیغات بارگزاری شده در صفحات آنها با وعده‌های سود سرشار و ارائه سیگنال‌های مطمئن سودآور خرید ارز خارجی فریب خوردند.

قاسمی ادامه داد: در ادامه این ارتباط مجازی، این مجرمان سایبری با شگردهایی ماهرانه، رمز و آدرس کیف پول الکترونیک آنها را در اختیار گرفته و پس از اعطای سودهایی اندک در زمانی کوتاه، تمامی سرمایه‌های مالباختگان را به بهانه ضرر و زیان غیر قابل پیش بینی بازار بورس خارجی، از حساب‌های آنان برداشت و کلاهبرداری کردند.

وی اظهار داشت: با پی جویی سرنخ‌های دیجیتال مجرمانه و استفاده از روش‌های نوین کشف جرایم سایبری علاوه بر احراز هویت واقعی متهمان، شیوه و شگرد مجرمانه این افراد نیز محرز شد.

قاسمی افزود: با هماهنگی مقام قضایی ۲ نفر از اعضای اصلی این باند مجرمانه در عملیات‌های هماهنگ دستگیر و به پلیس فتا منتقل که در مواجهه با مستندات موجود به جرایم ارتکابی خود اعتراف کردند.

وی عنوان کرد: با توجه به شگرد مجرمان دستگیر شده و تجهیزات هوشمند توقیفی از آنان، تعیین میزان دقیق ارزش ریالی و وجوه حاصل از کلاهبرداری این افراد، نیازمند تحقیقات تکمیلی است و تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد ریال از مجموع سرمایه‌های مالباختگان به آنان عودت شده و اقدامات پلیسی و قضایی تا زمان روشن شدن تمامی زوایای پرونده و شناسایی همه مالباختگان ادامه خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر، هوشیاری، آگاهی و اشراف اولیه کاربران را مهمترین اصل در پیشگیری از کلاهبرداری  برشمرد و به مردم توصیه کرد فریب تبلیغات گسترده مرتبط با رمز ارزها را که بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان منتشر می‌شود، نخوردند.

 وی افزود: باید قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری یا فعالیت در حوزه رمز ارزها و بورس خارجی اطلاعات فنی و حقوقی لازم را در این زمینه کسب تا بتوانند از این طریق از سرمایه خود محافظت کنند.

 

منبـع: ایـرنا

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید