اخبار

۲۳۰ سال تبلیغات در مطبوعات فارسی‌زبان

گنجینه‌ای ماندگار از ۲۳۰ سال تبلیغات مکتوب ازرگانی در مطبوعات فارسی‌زبان است. این کتاب که در مجموعه‌ی ۶ جلدی تدوین شده است، به بررسی بیش از 2 قرن تبلیغات بازرگانی در مطبوعات فارسی‌زبان پرداخته و نخستین کتابِ مدون تاریخ تبلیغات کشور، پس از ۵۰ سال تلاش، تحقیق، مطالعه، گردآوری، تجربه در عرصه‌ی تبلیغات است.
۲۳۰ سال تبلیغات در مطبوعات فارسی‌زبان

نویسنده: محسن میرزایی

سال چاپ: پاییز ۱۳۹۲

قیمت: مجموعه‌ی ۳ جلدی ۱۳۸۰۰۰ تومان

قطع: رحلی

تعداد صفحات: ۳۹۲

نوبت چاپ: اول

این مجموعه که با نگاهی به نخستین آگهی‌ها به زبان فارسی در قلمروی ایران فرهنگی آغاز می‌شود و با بررسی آگهی‌های تجاری در دهه‌ی ۵۰ پایان می‌یابد، نه تنها دربرگیرنده‌ی تاریخچه‌ی شکل‌گیری نخستین آگهی‌های مطبوعاتی در دوره‌های ناصری، مظفری، مشروطه و پهلوی اول و دوم است، بلکه با نگاهی موشکافانه به بررسی وضعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هر یک از این دوره‌ها پرداخته. 
مطالب این کتاب، با بررسی روند بلوغ و شکوفایی صنعت تبلیغات در ۲ قرن گذشته نه تنها برای دست‌اندرکاران این صنعت و افرادی که به نوعی در حوزه‌ی تبلیغات و بازاریابی فعال هستند، آموزنده و مفید است، بلکه در میان دانشگاهیان و پژوهشگران این رشته نیز می‌تواند به عنوان مرجع موثق و کاملی جهت پژوهش بر روی دوره‌های مختلف تبلیغاتی در ایران استفاده شود.
 نگارنده با ارائه‌ی بخشی از تاریخ سیاسی و اجتماعی کشور، این امکان را به خواننده می‌دهد تا سیر تحولات تاریخی و اوضاع سیاسی و اجتماعی را با روند تغییرات تبلیغات در کشور تطبیق دهد. به همین خاطر این اثر می‌تواند منبع قابل استنادی برای کارها و پروژه‌های تحقیقاتی باشد.
 آگهی‌های ارائه‌شده زمینه‌ی بررسی سیر تغییرات زبان فارسی از دوره‌ی ناصری تا چیزی حدود ۴۰ سال پیش را به سادگی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. از سوی دیگر، مطالعه‌ی این کتاب برای آشنایی دقیق با بخشی از پیشینه‌ی تاریخ تصویری کشور و تأثیر فرهنگی آن خالی از لطف نخواهد بود. 
از دیگر ویژگی‌های بارز این مجموعه، فراهم‌آوردن امکان بررسی خطوط نستعلیق ارائه‌شده در دوره‌های مختلف تاریخی است که اکثر آن‌ها توسط استادان زبده و نامدار نوشته شده، و تحقیق پیرامون سیر تحول خط نستعلیق را برای هنردوستان و هنرجویان میسر نموده است.
 نحوه‌ی شکل‌گیری و معرفی نخستین آژانس‌های تبلیغاتی به همراه شرح خواندنی بیوگرافی تعدادی از پیشگامان و بنیانگذاران صنعت تبلیغات، یکی دیگر از بخش‌های جذاب و به‌یادماندنی این مجموعه است.
 افزون بر تمام آنچه گفته شد، حضور گرافیک در تبلیغات تجاری در دوره‌های تاریخی اشاره‌شده و روند تأثیرگذاری آن در آگهی‌های تبلیغاتی، مورد دیگری است که می‌تواند برای طراحان گرافیک به ویژه محققان این حوزه قابل توجه باشد. 
این مجموعه‌ی ارزشمند که پس از ۷ سال پژوهش بی‌وقفه‌ی آقای محسن میرزایی هم اکنون ۳ جلد آن پس از ۲/۵ سال کار و تلاش تیم انتشارات سیته منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است، می‌تواند نسل فعلی تبلیغات کشور، دانشگاهیان، پژوهشگران، هنردوستان، طراحان گرافیک و تمامی خوانندگانش را با بخشی از گنجینه‌ی بی‌بدیل و ارزشمند گذشته پیوند دهد.

 

منبـع: انتـشارات سیته

۵ خرداد ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید