اخبار

هشدار پلیس فتا درباره آگهی‌های اینترنت ماهواره‌ای

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به انتشار آگهی‌هایی با موضوع فروش مودم و تجهیزات دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای هشدار داد.

سرهنگ علی‌محمد رجبی با اشاره به انتشار آگهی‌هایی تحت عنوان فروش مودم و اینترنت ماهواره‌ای گفت: اخیرا برخی افراد سودجو در سایت های درج آگهی و برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار آگهی‌ها و تبلیغات مربوط به  فروش مودم و تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای کرده‌اند و علاوه بر آن اقدام به بازنشر محتوا و ایجاد شایعه در بین کاربران این فضا نیز کرده‌اند.

وی افزود: سودجویان با عباراتی نظیر «هم اکنون امکان استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای در کشور فراهم شده است»، «دسترسی رایگان به اینترنت جهانی» و ... اقدام به جلب توجه و سوءاستفاده از کاربران کرده و حتی در مواردی مبالغی را نیز از آنها اخذ کرده‌اند، در حالی که بررسی‌ها نشان می دهد که عمده این آگهی ها جعلی بوده و اغلب کلاهبرداران و سودجویان با ادعای رایگان بودن سرویس برای کاربران ایرانی سعی در فریبکاری و اغفال هموطنان دارند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا از سایت‌های درج آگهی اینترنتی خواست که حساسیت بیشتری در انتشار تبلیغات دروغین داشته باشند ودر عین حال از مردم نیز خواست که در  صورت اطلاع از هرگونه کلاهبرداری در فضای مجازی در خصوص فروش تجهیزات اینترنت ماهواره ای، موضوع را به پلیس فتا اطلاع دهند.

به گفته رجبی، علاوه بر این موارد، تیم‌های گشت و رصد سایبری پلیس فتا نیز بر این فضا نظارت داشته و با موارد تخلف برخورد خواهند کرد.

سرهنگ علی نیک‌نفس، معاون فنی پلیس فتا ناجا نیز در این باره گفت: به تازگی‌ در پلتفرم‌های آگهی محور، شاهد انتشار آگهی‌های فروش مودم و تجهیزات اینترنت ماهواره ای توسط بازنشر محتوا و ویدیوها منتسب به رئیس مرکز ملی و دبیر شورای عالی فضای مجازی شایعه  " برقراری خدمات اینترنت ماهواره ای در کشور " را منتشر می‌کنند.

وی افزود: عمده این آگهی ها جعلی بوده و اغلب کلاهبرداران و سودجویان نیز با ادعای رایگان بودن سرویس برای کاربران ایرانی سعی در فریبکاری و اغفال هموطنان دارند؛ در حالی که هنوز امکان استفاده از این خدمات در ایران وجود ندارد.

نیک‌نفس تاکید کرد: تصاویر تجهیزات و ارائه سرویس توسط برخی شرکت های آمریکایی در مناطقی از ایران در حال انتشار است و برخی کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی شروع به فروش تجهیزات و اکانت مربوط به اینترنت ماهواره ای نموده اند اما واقعیت این است که ادعای فروش این تجهیزات به طور کامل و برای فروش به عموم عملیاتی نشده و تصاویر استفاده شده در این تبلیغات نیز مربوط به تصاویر منتشر شده از سایت های خارجی است.

وی درباره امکان سفارش اینترنت ماهواره ای در تهران و سایر شهرهای کشور در وب سایت شرکت های یاد شده، گفت: نمایش نام شهرها و مناطق ایران در وب سایت این شرکت ها به دلیل اتصال آن به وب سرویس های گوگل بوده و با وارد کردن نام هر منطقه ای، نقاط نزدیک آن نمایش داده می شود و نمایش نام مناطق ایران در وب سایت مذکور به معنای ارائه اینترنت ماهواره ای در آن مناطق نبوده و تاکنون هیچگونه خدماتی از سوی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای در ایران ارائه نشده است.

معاون فنی پلیس فتا ناجا با تاکید بر این که مدیران شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای پیش از این بارها تاکید کرده‌اند تنها با مجوز و بر اساس قوانین و رگولاتوری کشورها، خدمات خود را به کاربران ارائه خواهند داد، از هم‌میهنان خواست: در صورت اطلاع از هرگونه کلاهبرداری در فضای مجازی در خصوص فروش تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای، موضوع را با پلیس فتـا بخش ارتباطات مردمی در میان بگذارند. 

 

منبـع:ایسـنا

۱۳ مرداد ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید