اخبار

تبلیغ پزشکان در فضای مجازی با انتشار تصاویر بیماران

برخی پزشکان صاحب‌نام به خود اجازه داده‌اند با بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تصاویر غیراخلاقی از بیماران خود را به تصویر کشیده و برای تبلیغ و کسب درآمد از این فضا به نفع خود بهره‌گیری کنند.

 

ترغیب جامعه ایرانی به انجام جراحی‌های زیبایی و گرایش بالا برای انجام آن، ایران را در جمع ۲۰ کشور اول انجام این نوع جراحی‌ها قرار داده است، در این میان برخی پزشکان نیز برای جذب هرچه بیشتر متقاضیان انجام عمل‌های زیبایی دست به تبلیغات زده و برای نشان دادن مهارت خود به فضای مجازی متوسل شده‌اند و در این میان برخی‌ها به خود اجازه می‌دهند به‌راحتی عکس برهنه بیمارانشان را برای تبلیغات در فضای مجازی منتشر کنند.

بر اساس قوانین و آیین‌نامه سازمان نظام پزشکی، انتشار تصاویر برهنه از بیمار ممنوع بوده و پزشکان اجازه چنین کاری را حتی در صورت رضایت بیماران ندارند، این در حالی است که متأسفانه همچنان در برخی صفحات مجازی پزشکان اراکی شاهد این نوع تبلیغات که هیچ‌گونه سنخیتی با عرف جامعه ما ندارد، هستیم و جالب‌تر از آن عضویت این پزشکان در سازمان نظام پزشکی است که اخیراً اخبار مربوط آن نیز منتشر شد! این در حالی است که نظام پزشکی مکانی برای دفاع از حقوق ضایع شده بیماران است و بیماران در صورت شکایت از پزشکان می‌توانند به این سازمان مراجعه کنند تا حق خود را بازستانند.

این روزها انتشار عکس‌هایی که هیچ رنگ و بویی از قید و بند در آن وجود ندارد، به‌وضوح در صفحات شخصی اینستاگرام برخی پزشکان اراکی قابل رؤیت است، متأسفانه این پزشکان خصوصی‌ترین نوع عمل‌ها را نیز در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند تا بدین‌وسیله به کسب و کارشان رونق دهند!

فضای مجازی، مهمان ناخوانده‌ دائمی این روزهای جامعه است که همچون چاقوی دو لبه با فرصت‌ها و تهدیدهای بسیاری همراه است که سهل‌انگاری در برابر تهدیدهای آن می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، تهدیدهایی که اگر درست مدیریت نشوند، به اندازه‌‌ای خطرناک خواهند بود که می‌تواند باعث تخریب و نابودی آهسته و بدون سر و صدای خانواده‌ها شده و بنیان خانواده‌ها و به دنبال آن جامعه را فرو بپاشد.

شبکه‌های اجتماعی هرچند فضای خوبی برای معرفی کسب و کارها بوده و قادر است در ایجاد اشتغال و درآمدزایی مؤثر واقع شود، اما همین فضا اگر نظارتی بر آن صورت نگیرد و به‌درستی مدیریت نشود، آسیب‌هایش جامعه را در معرض نابودی قرار خواهد داد.

بهره‌گیری از فضای مجازی برای کسب و کارها چنانچه از روال صحیح خود خارج شود، تهدیدی برای جامعه تبدیل خواهد شد، تهدیدی که منجر به ظهور و بروز آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های اخلاقی در جامعه می‌شود.

 ولنگاری فرهنگی در عرصه فضای مجازی این روزها به حدی رسیده که برخی پزشکان صاحب‌نام در اراک به خود اجازه می‌دهند با بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تصاویر غیراخلاقی و برهنه از بیماران خود را به تصویر کشیده و برای تبلیغ و کسب درآمد از این فضا به نفع خود بهره‌گیری کنند.

وی همچنین اعلام کرده بود: بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام پزشکی، پزشکان نباید هیچ‌گونه متن و عکس برای تبلیغات اعمال زیبایی چه قبل و چه بعد از عمل از بیمار در صفحات مجازی بارگذاری کنند، در صورت مشاهده چنین تخلفاتی همکاران باید بهای سنگینی را برای مجازات بپردازند.

 انتشار خصوصی‌ترین نواحی بدن ممنوع است

محکومیت در انتظار پزشکان متخلف

 انتشار تصاویر برهنه از بیماران در فضای مجازی جرم است

دادستان اراک نیز در این رابطه به خبرنگار فارس در اراک می‌گوید: انتشار تصاویر غیراخلاقی و برهنه از بیماران در فضای مجازی صد درصد جرم بوده و دستگاه قضایی به‌شدت به آن مقابله می‌کند.

قربانی می‌افزاید: قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند، مصادیق فراوان دارد، اما از دو تا پنج سال حبس، محرومیت از حقوق اجتماعی و شلاق برای مجرم در نظر گرفته شده است.

وی بیان می‌کند: تهیه فیلم یا عکس از خصوصی‌ترین نواحی بدن و یا انتشار تصاویر بدن بودن پوشش جرم است و تهیه‌کننده آن به عنوان مجرم شناخته می‌شود.

دادستان اراک با بیان اینکه فیلم مستهجن تعریف خاص خود را دارد، می‌گوید: چنانچه برای دستگاه قضا محرز شود که پزشکان برای تبلیغ خود اقدام به انتشار تصاویر غیراخلاقی و مخالف با شرع و عرف جامعه می‌کنند، سریع به موضوع رسیدگی کرده و با پزشک متخلف برخورد می‌کند.

قربانی می‌افزاید: از پزشکان درخواست داریم از انتشار این نوع تصاویر در فضای مجازی خودداری کرده و به حریم بیماران خود احترام بگذارند.

 

منبـع: خبرگزاری فارس

۲۳ مرداد ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید