اخبار

نقض حریم خصوصی، مهم‌ترین نگرانی کاربران فضای مجازی

امروزه استفاده از اینترنت در سراسر دنیا بسیار فراگیر شده و تعداد کل کاربران به چهار میلیارد نفر سیده و روزانه میلیون ها عکس در اینستاگرام به اشتراک گذاشته و حدود یک میلیارد توییت انجام می‌شود که این میزان نشان از عمق نفوذ اینترنت در دنیا است و حفظ حریم خصوصی را جدی می کند.

در عصر کنونی نقص حریم خصوصی از بزرگترین دغدغه کاربران شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل به شمار می رود. کاربری که تصاویر شخصی و خانوادگی خود را حتی برای دوستانی که در گروهای مختلف عضو هستند به اشتراک می گذارد دیگر نباید خود را مالک محتوای خصوصی و حائز طبقه بندی شده ای بداند که در شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل آن را بارگذاری کرده است.

افراد سودجو و فرصت طلب زیادی در شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل فعالیت می کنند که مترصد فرصتی هستند تا با سوء استفاده از غفلت کاربران و اعتماد بیجای آن ها به فضای مجازی، حریم خصوصی آن ها را برای تحقق مقاصد شوم و پلیدشان از جمله هتک حیثیت، سرقت اطلاعات شخصی، اخاذی، انتقام جویی، جعل هویت و درخواست غیر اخلاقی نقض کنند.

ذات تکنولوژی و فناوری های نوین بد نیست بلکه مهم نحوه استفاده از این ابزارها است، براین اساس باید همه آحاد جامعه و دستگاه های ذیربط حوزه فرهنگی و آموزشی به کمک همه زمینه فرهنگی مناسبی را به منظور استفاده صحیح، درست و بهینه از فضای مجازی و امکانات آن ایجاد کنند.

تولید نرم افزارهای پیام رسان موبایلی ملی و بومی که قابل رقابت با نسخه های مشابه خارجی بوده و حمایت دولتی از ظرفیت های داخلی در کاهش مخاطرات شبکه های اجتماعی موثر است چرا که با تولید نرم افزارهای پیام رسان موبایلی ملی و بومی مخاطرات شبکه های اجتماعی موبایلی کاهش یافته و  آسایش، آرامش و امنیت کاربران فراهم خواهد شد.

موارد نقض کننده حریم خصوصی در فضای مجازی چیست؟

- در دسترس قرار دادن داده های سری در حال انتقال

- نقض تدابیر امنیتی به قصد دسترسی به داده ها

- حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کردن داده های دیگری

- از کار انداختن یا مختل کردن سیستم های رایانه ای

- نشر اکاذیب از طریق سیستم های رایانه ای

- آموزش نحوه ارتکاب جرایم دسترسی غیر مجاز

- جاسوسی رایانه ای

- تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی

حفظ حریم خصوصی به نحوه فعالیت کاربران بستگی دارد

 نقض حریم خصوصی با پیش نمایش پیوندها در برنامه‌های پیام رسان

  استفاده از سرور خارجی برای ایجاد پیش نمایش پیوندچگونگی حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی

کاربران به روش های امنیتی و دفاع از حریم خصوصی خود توجه کنند 

 

منبـع:ایـرنا

 


۶ شهریور ۱۴۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید